Każdy kto był już w Stambule z pewnością zauważył, że poruszanie się po tym mieście nie zawsze jest najłatwiejszą sprawą. Wpływa na to chociażby sama wielkość aglomeracji (ponad 5000 kilometrów kwadratowych), korki na ulicach oraz ciasność niektórych przęseł komunikacyjnych. Nie ułatwia wcale złożona topografia terenu – miasto wzniesiono na kilku wzgórzach. Powstaje zatem pytanie, z jakich środków transportu publicznego korzystać najlepiej, będąc w Stambule. Mamy nadzieję, że ten artykuł nieco naświetli ten temat.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Autobusy i tramwaje w Stambule
Od razu trzeba zaznaczyć, że w godzinach szczytu, czyli mniej więcej od 8 rano do 10 i między 17 a 20 wieczorem, odradzać należy korzystanie z samochodów. To najlepszy moment, aby wsiąść do tramwaju czy autobusu. To całkiem tanie środki transportu publicznego w Stambule, całkiem nieźle zorganizowane.
W mieście jest ponad 400 linii autobusowych, a większość z nich kursuje codziennie aż do północy po całym niemalże Stambule. Wyjątkiem jest Sultanahmet, historyczna dzielnica ze słynnym Błękitnym Meczetem, gdzie można dojechać tylko za pomocą miejskiego tramwaju. Wszystkie miejsca docelowe poszczególnych linii i główne przystanki są zapisane na żółto po bokach autobusów. Warto zapamiętać sobie szczególnie linie E10 i E11 które łączą lotnisko Sabiha Gokçen z portem Kadıkoy.
Linii tramwajowych jest nieco mniej w Stambule. Jednak dwie z nich to tylko historyczne relikty, które przemierzają miasto niezwykle powoli i pozwalają pstrykać turystom z okien pamiątkowe zdjęcia – mowa tutaj o liniach T2 i T3. Ich historia sięga lat 60-tych XX wieku. Linia T1 to szczyt najnowszej techniki z klimatyzacją, pozwalająca komfortowo dotrzeć do głównych zabytków miasta.

Nowoczesne metro – Marmaray
Marmaray to jedna z tych usług komunikacyjnych, z których możesz skorzystać podczas zwiedzania Stambułu. Szybko i tanio możesz przenosić się z jednego punktu docelowego do drugiego. Co ciekawe, linia metra przejeżdża tunelem zbudowanym pod Cieśniną Bosfor i przewozi tym samym na drugi kontynent. A więc, jednym środkiem transportu bez przesiadek i zbytecznych przerw przeniesiesz się z Europy do Azji i vice versa! Pomysł zrealizowano na dobre dopiero w wieku XXI, choć pojawił się w projektach marzycieli pod koniec wieku XIX.
Linia metra Marmaray posiada tory kolejowe o długości 76 kilometrów i 43 stacje po drodze. Obsługuje codziennie (uwaga) ponad 130 tysięcy pasażerów! Taryfa dla osoby dorosłej jest obliczana na podstawie liczby przystanków pomiędzy stacjami, do których podróżujesz. Trzeba posiadać specjalna kartę magnetyczną Istanbulkart, o której jeszcze więcej opowiemy. Dodajmy tutaj tylko, że Marmaray kursuje średnio co 15 minut między stacjami Gebze i Halkalı oraz co 10 minut między stacjami Atakoy i Pendik.
Poza tą nowoczesną linią metra w Stambule, jest jeszcze 6 innych. 4 z nich kursują po europejskiej części, a 2 w azjatyckiej.

Promy w Stambule
To całkiem niezły pomysł, aby uniknąć ogromnych korków na drodze w godzinach szczytu. Mieszkańcy Stambułu i turyści codziennie korzystają z takich publicznych łodzi (vapur po turecku), które przy okazji proponują ciekawą perspektywę na całe miasto. Główne mola po stronie europejskiej to Eminonu, Kabataş i Karakoy, a po stronie azjatyckiej Uskudar i Kadıkoy. Aby dokonać boardingu na prom koniecznie trzeba posiadać wykupioną kartę Istanbulkart. Łodzie kursują od godzin porannych (zwykle 7-8 rano) do północy.

A co z miejskimi taksówkami?
Napiszemy krótko – trzeba uważać. to prawda, że zdarzają się uczciwi taksówkarze, ale można trafić na niezłych naciągaczy. Na dodatek zdarzają się istni szaleńcy (czytaj piraci) drogowi. Jeżeli już chcesz skorzystać z takiego środka transportu, to korzystaj z dobrze znanego w Europie „ubera”. Po mieście kursuje 20 tysięcy pojazdów z napisem taxi, więc faktycznie sieć jest nieźle rozwinięta. Kurs na średnim dystansie nie powinien kosztować więcej niż 9-12 lir tureckich. Całkiem tanio, ale zazwyczaj trzeba płacić gotówką…

Sprawa biletów w Stambule – Istanbulkart
Aby korzystać ze wszystkich środków transportu publicznego w Stambule (wliczając w to łodzie, metro, autobusy, tramwaje, kolejki linowe – poza taksówkami), potrzebujesz specjalnej karty magnetycznej – Istanbulkart. Znajdziesz ją w małych kioskach w pobliżu wszystkich stacji metra, na molo, a także bezpośrednio przy większości przystanków autobusowych. Kosztuje 70 lirów tureckich, czyli około 9 złotych (na dzień dzisiejszy). Można ją oczywiście doładowywać za pomocą pieniędzy w licznych automatach Bilematik rozsianych po całym Stambule. Przed wejściem do każdego pojazdu komunikacji publicznej starczy ją zeskanować, a ona pobierze adekwatną kwotę z Twoich środków bankowych. Przy okazji, za pomocą Istanbulkart można bezpiecznie zapłacić za inne usługi publiczne – toalety, parkingi czy zwiedzanie niektórych zabytków. Aktualny cennik magnetycznej karty warto sprawdzać na oficjalnej stronie komunikacji miejskiej w Stambule: https://iett.istanbul/en.
Dodajmy jeszcze, że ciekawą ofertą jest zakup poszerzonej karty – Istanbul City Card. Dzięki niej zyskuje się dostęp do wszystkich środków komunikacji miejskiej w Stambule na określony czas – 1, 3, 5, 7 lub 15 dni. Niezły pomysł dla osób zatrzymujących się w starej stolicy Turcji na nieco dłużej.
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!