Weekend w Stambule, Stambuł w 3 dni, wycieczka, przewodnik

16 lipca, 2024 Tagi , , , , , ,

Marzysz o spędzeniu weekendu lub kilku dni w Stambule? To hipnotyzujące miasto, które rozciąga się pomiędzy Europą a Azją jest wspaniałym celem podróży przez cały rok. Jeśli planujesz krótką wizytę w tym mieście na wybrzeżu Bosforu, dodaj do zakładek nasz plan podróży na 3 dni w Stambule. W ten sposób nie przegapisz żadnej z najważniejszych atrakcji tego miasta. To najbardziej niezwykłe i najpopularniejsze miasto w Turcji (choć nie jest stolicą kraju). Przyciąga tysiące turystów z całego świata, którzy pragną odkryć jego wyjątkowe zabytki. Takie jak inspirujące meczety, bazary i jedne z najbardziej wystawnych pałaców w regionie.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą w Stambule?

Stambuł jest największym miastem w Turcji, a także najważniejszym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym w kraju. Leży zarówno na terenie Europy, jak i Azji. Stambuł ze swoją populacją jest także jednym z piętnastu największych miast na świecie. Może to sprawiać wrażenie, że trzy dni w tym mieście mogą nie wystarczyć aby wszystko zwiedzić. Jednak najważniejsze zabytki miasta koncentrują się głównie po stronie europejskiej, którą łatwo zwiedzać korzystając z transportu publicznego. Chociaż wiele osób myli to imponujące miasto ze stolicą, to stolicą Turcji jest Ankara, położona w centralnej części Anatolii i jest drugim co do wielkości miastem Turcji po Stambule.

Jak dojechać do centrum Stambułu z lotniska?

W mieście znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze. Jeden znajduje się w azjatyckiej części miasta – Sabiha Gökçen International, oddalony o 45 kilometrów na południowy wschód od centrum miasta. Nowe lotnisko w Stambule, które zastąpiło dawne lotnisko Atatürka, znajduje się około 50 km od centrum miasta. Istnieją różne opcje podróży z lotniska do centrum miasta, podróż taksówką może zająć od 60 do 90 minut, w zależności od natężenia ruchu. Ceny wahają się od 50 do 70 euro i dobrym pomysłem jest zarezerwowanie jej przed podróżą. Istnieją również autobusy łączące oba lotniska z centrum miasta, bilet w jedną stronę kosztuje około 20 € do centrum Stambułu.

Czy 3 dni to wystarczający czas na zwiedzanie Stambułu?

Oczywiście, że tak! 3 dni to wystarczający czas, aby zobaczyć główne atrakcje Stambułu. Chociaż 5 lub 6 dni to optymalny czas na zwiedzanie tego miasta, jeśli masz oczywiście taką możliwość!

Stambuł w 3 dni. Plan podróży na weekend w Stambule

Dzień 1: Dzielnica Sultanahmet

Hagia Sofia

Rozpocznij dzień od udania się na plac Sultanahmet, aby odkryć wspaniały budynek Hagia Sofia. Znajdujący się naprzeciwko Błękitnego Meczetu ten piękny budynek początkowo był największą chrześcijańską katedrą na świecie. Jego budowę zlecił w VI wieku cesarz Justynian Wielki. Był to największy grecki kościół prawosławny na świecie, a także największa katedra na świecie przez prawie tysiąc lat (do 1507 roku, kiedy ukończono katedrę w Sewilli, w Hiszpanii). Kiedy miasto znalazło się pod panowaniem Imperium Osmańskiego w XV wieku, Hagia Sofia został przekształcona w meczet. Dobudowano minarety i usunięto kilku chrześcijańskich ikon. Większość wczesnochrześcijańskich mozaik jest jednak nadal widoczna w wielu miejscach tego dawnego kościoła.

Hagia Sofia do 1931 roku pełniła funkcję meczetu. W 1935 roku budynek przekształcono w świeckie muzeum. Jednak w ostatnich latach Hagia Sophia została sklasyfikowana jako meczet, co zostało przyjęte z dużym sceptycyzmem przez opozycję, UNESCO i społeczność prawosławną na całym świecie. Z epoki chrześcijańskiej warto zwrócić uwagę na skomplikowaną sklepioną kopułę, kapitele koszowe z wyrzeźbionymi monogramami Justyniana, a także marmurowe kolumny i ściany. Niektóre z najbardziej niezwykłych muzułmańskich cech Hagia Sofia obejmują mihrab znajdujący się w absydzie, gdzie kiedyś stał ołtarz skierowany w stronę Mekki, który jest otoczony dwoma ogromnymi świecznikami wykonanymi na Węgrzech.

Błękitny Meczet

Błękitny Meczet to najbardziej znane miejsce modlitwy w Stambule. Meczet Sułtana Ahmeda – Błękitny Meczet to aktywny osmański meczet zbudowany w latach 1609-1616, zawierający grobowiec władcy Ahmeda I, a także medresę (szkołę koraniczną) oraz hospicjum. Nazwa Błękitny Meczet odnosi się do tysięcy ręcznie malowanych niebieskich płytek, które zdobią wnętrze budynku. Imponujący meczet posiada pięć głównych kopuł oraz sześć minaretów. Miejsce to zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1985 roku. Aby zwiedzić wnętrze meczetu, należy wcześniej zdjąć buty. Kobiety muszą również zakryć głowę i założyć specjalną długą spódnicę. Jest to główny meczet w mieście, który można zwiedzać poza godzinami modlitwy.

Cysterna Bazyliki

Zejdź po 52 kamiennych stopniach, aby wejść do atrakcji, którą odwiedzisz w pierwszym dniu w Stambule. Cysterna Bazyliki zwana także Zatopioną Cysterną to niesamowite miejsce znajdujące się zaledwie kilka metrów od Hagia Sofia oraz Błękitnego Meczetu, w dzielnicy Sultanahmet. Ten imponujący kompleks mieści największą z sieci kilkuset starożytnych cystern (zbudowanych w celu łapania i przechowywania wody deszczowej) znajdujących się pod Stambułem. Cysterna pochodzi z VI wieku, a jej budowę zarządził cesarz Justynian Wielki. Pierwotnie znajdowała się pod dużym placem publicznym i nazywała się Bazylika Stoa. W miejscu tym znajdowała się również bazylika z wczesnych wieków chrześcijańskich.

Pałac Topkapı

Niecałe dziesięć minut spacerem od Hagia Sofia znajduje się kolejna atrakcja w Stambule – Pałac Topkapı (po turecku Topkapı Sarayı). Był o centrum administracyjnym Imperium Osmańskiego od połowy 1400 roku do czasu ukończenia innego monumentalnego pałacu – Pałacu Dolmabahçe w 1856 roku. Do XIX wieku pałac ten był również oficjalną i główną rezydencją sułtanatu Stambułu. Miejsce, pierwotnie znane jako Nowy Pałac, zostało nazwane Topkapı (Pałac Armat) w ostatnich latach. Bogaty kompleks obejmuje cztery dziedzińce i kilka mniejszych budynków, z haremem stworzonym specjalnie dla kobiet należących do rodziny sułtana.

Dzień 2: Bazary i Karaköy

Drugi dzień poświęć na zwiedzanie kilku niesamowitych bazarów, Mostu Galata i Wieży Galata, a także innych mniej znanych dzielnic Stambułu.

Wielki Bazar (Kapalıçarşı)

Na tym zadaszonym miejskim targu kupisz świeże produkty, przyprawy, przedmioty gospodarstwa domowego, bibeloty i biżuterię, lampy, dywany i wiele innych rzeczy. Pamiętaj, że ceny zawsze podlegają negocjacjom, ponieważ jest to uważane za wyrafinowaną sztukę, którą tureccy właściciele stoisk lubią stosować w praktyce zarówno z mieszkańcami, jak i turystami.

Wielki Bazar jest jednym z największych i najstarszych bazarów w Stambule. Znajduje się w dzielnicy Fatih i obejmuje około 60 wąskich uliczek z ponad 3600 sklepami. Można go zwiedzać codziennie przez tydzień i nadal będziesz odkrywać coś nowego. Zadaszony – Wielki Bazar to doskonałe miejsce na zakup pamiątek ze Stambułu. Ten wypełniony wszelkiego rodzaju przedmiotami na sprzedaż targ oferuje wiele pamiątek, które warto zabrać ze sobą do domu. Pamiętaj jednak, że ceny najpopularniejszych przedmiotów, a także rzeczy, które turyści uwielbiają zabierać do domu, są często zawyżone, więc targuj się, aż uzyskasz najlepszą ofertę. Wśród takich pamiątek znajdują się kilimy, wysokiej jakości ręcznie tkane dywany, kolorowe szklane lampy, złota i srebrna biżuteria, przyprawy, słodycze, orzechy oraz suszone owoce.

Bazar Egipski (Mısır Çarşısı)

Znany również pod nazwą Bazaru Przypraw – Mısır Çarşısı zbudowano po Wielkim Pożarze Stambułu w 1660 r., aby handlować przyprawami pochodzącymi z Egiptu. Bazar ten znany jest ze swoich enigmatycznych perfum i kolorowych stosów przypraw na wystawie. Jeśli lubisz gotować, z pewnością będziesz chciał spędzić tu więcej czasu, aby kupić unikalne przyprawy i suszone zioła. Znajdują się tu również inne egzotyczne przyprawy, a także herbaty owocowe, słodycze typu „turecka rozkosz” i naturalne kosmetyki. Wewnątrz targu usytuowany jest również mniej znany mały targ rybny, a także inne stoiska sprzedające narzędzia do domu i ogrodu oraz artykuły dla właścicieli zwierząt domowych.

Bazar Arasta (Arasta Çarşısı)

Arasta Çarşısı to mniejsza wersja Wielkiego Bazaru, który znajduje się tuż za Błękitnym Meczetem w Sultanahmet. Jest to spokojne miejsce odwiedzane głównie przez mieszkańców, z przystępnymi cenami, idealne do znalezienia oryginalnych pamiątek, ale także tureckich produktów, rękodzieła oraz ubrań.

Karaköy

Po przekroczeniu Mostu Galata, a tym samym Złotego Rogu, znajdziesz się w dzielnicy Karaköy w Stambule. Jednak zanim zgubisz się na ulicach tej dzielnicy i zaraz po przekroczeniu mostu, spójrz w stronę Nowego Meczetu, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok na starożytne meczety i piękne mosty tego miasta. Dawniej znana jako Galata, była to cytadela i kolonia Republiki Genui między końcem 1200 roku a 1453 rokiem. Dziś cały obszar nosi nazwę Karaköy i pozostaje najbardziej komercyjną częścią dzielnicy Beyoğlu, leżącej w europejskiej części Stambułu. Spacerując wąskimi uliczkami wokół dzielnicy, znajdziesz dziesiątki interesujących butików i sklepów vintage sprzedających słynne jedwabne chusty oraz apaszki z Bursy.

Miejsce to było bardziej znane z popularnego portu, w którym imigranci osiedlali się i handlowali. Od tamtych czasów jest to jeden z tygli Stambułu, w którym znajdują się budynki religijne różnych wyznań, w tym łacińskie kościoły katolickie, greckie i rosyjskie prawosławne, bułgarskie i ormiańskie, żydowskie synagogi i międzynarodowe szkoły, w tym włoskie, austriackie, greckie oraz żydowskie.

Wieża Galata

Niewątpliwą największą atrakcją w tej części Stambułu jest średniowieczna Wieża Galata, z charakterystycznym stożkowym dachem wyróżniającym się w panoramie Karaköy. Zbudowano ją na polecenie społeczności genueńskiej, która mieszkała w tej okolicy w średniowieczu. Wieża została nazwana na cześć poprzedniej nazwy dzielnicy, w której się znajdowała (Galata, dziś znana jako Karaköy). Ta nadmorska wieża strażnicza ze strategicznym tarasem widokowym jest obecnie ważnym centrum wystawienniczym i Muzeum Miejskim. Jest także jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Stambułu.

Pierwotnie zbudowana w stylu romańskim, wieża była przez wieki najwyższym budynkiem w Konstantynopolu (ponad 65 metrów wysokości). Po upadku Cesarstwa Bizantyjsko-Rzymskiego, gdy lokalna kolonia genueńska rozproszyła się, a Imperium Osmańskie przejęło władzę, służyła ona również jako więzienie przez większą część XVI wieku. Później wieża służyła również jako wieża służąca do obserwacji pożarów w centrum Starego Stambułu. Chociaż część dachu została zniszczona podczas silnej burzy, Wieża Galata odzyskała swoją świetność, gdy została odrestaurowana w latach 1965-1967. Od 2020 roku Wieża Galata funkcjonuje jako Muzeum Miejskie.

Zakończenie dnia na placu Taksim

Tętniący życiem, ruchliwy i popularny plac Taksim to najważniejszy plac w mieście, na którym warto spędzić noc w Stambule. Zacznij od zobaczenia niezwykłych zabytków, które otaczają ten obszar, w tym uwielbianego przez Turków – Pomnika Republiki, który upamiętnia utworzenie Republiki Tureckiej w 1923 roku. Wokół Taksim znajdują się również dziesiątki sklepów. A także restauracje i piekarnie sprzedające jedne z najbardziej znanych tureckich słodyczy, w tym baklavę i turecką rozkosz (lokalnie znaną jako lokum). Jest to doskonałe miejsce na kolację i drinka. W większości restauracji można zamówić od różnego rodzaju meze (małe dania z różnymi przekąskami), doner kebabów, lahmacunów po różnorodne lokalne słodycze.

Dzień 3: Stambuł – poza utartym szlakiem

Azjatycka strona Stambułu i Istiklal Caddesi

Ostatniego dnia warto wstać wcześniej, aby odwiedzić przeciwną stronę Cieśniny Bosfor i zwiedzić mniej znaną część Stambułu, zwaną Anatolijską Stroną. Pamiętaj, że przeprawa jest łatwa, nawet jeśli podróżujesz na „inny kontynent”, nie będziesz potrzebować wizy ani żadnego innego specjalnego dokumentu. Możesz dostać się tam metrobusem, promem lub metrem ( jest to prawdopodobnie najszybszy sposób na przeprawę). Metro nazywa się Marmaray i można wsiąść na stacji Sirkeci i wysiąść bezpośrednio w dzielnicy Kadıköy, po azjatyckiej stronie. Alternatywnie, zarówno autobus typu hop-on-hop-off, jak i autobusy publiczne przejeżdżają malowniczą drogą przez most wiszący.. Prowadzi on z dzielnicy Ortaköy (strona europejska) do dzielnicy Uskudar (strona azjatycka).

Przeprawa promem oferuje świetną okazję do zwiedzania, płynąc w kierunku Azji, można zobaczyć całą Cieśninę Bosfor, kilka mostów i nowoczesną panoramę Stambułu usianą minaretami z kilku meczetów i starożytnych wież. Podróż trwa około 30 minut. Prom odpływa z dzielnic Eminönü lub Karaköy (strona europejska) do dzielnic Kadıköy lub Uskudar (strona azjatycka).

Targ Kadıköy (Kadıköy Çarşısı)

Kadıköy Çarşısı to kolejny targ w Stambule, który oferuje bardziej autentyczny klimat Stambułu. Znajdziesz tu wiele straganów sprzedających świeże produkty, a także sklepy z ubraniami, butami, torbami i nie tylko. Ceny są bardziej przystępne niż po stronie europejskiej, więc jest to miejsce, do którego większość mieszkańców Stambułu przyjeżdża na zakupy. Strona azjatycka jest również doskonałym miejscem na lunch. Warto spędzić tu czas w małych straganach z jedzeniem na targu. Można także wybrać jedną z kilku restauracji w Kadıköy na niedrogi, ale pyszny posiłek przed powrotem do Europy. Według miejscowych, ten obszar Stambułu ma najlepsze restauracje w całym Stambule.

Rejs z kolacją po Bosforze

Prawdopodobnie najbardziej romantycznym sposobem na zakończenie weekendu w Stambule będzie wyruszenie w rejs po Złotym Rogu i odkrywanie zarówno europejskiej, jak i azjatyckiej strony miasta z poziomu morza. Podczas takiego rejsu każdy Gość jest witany drinkiem, który można popijać podczas podziwiania spektakularnych widoków na miasto. Po drodze przepłyniesz także pod Mostem Bosfor i Mostem Fatih Sultan Mehmed. Będziesz podziwiać osmański splendor dawnych letnich pałaców, w tym pałaców Dolmabahçe i Beylerbeyi, fortyfikacje Zamku Anatolijskiego i podziwiać imponujące rezydencje wzdłuż wybrzeża Bosforu. Wieczorem zwykle odbywa się pokaz muzyczny i kolacja z daniami lokalnymi i międzynarodowymi. Przykładowo rejsy zwykle obejmują pyszną 3-daniową kolację, bezpłatne lokalne napoje i zróżnicowany program tradycyjnej rozrywki na pokładzie – na przykład taniec Derwiszów.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Rejs po Bosforze w Stambule, ile kosztuje, bilety

Tureckie lody w Stambule, gdzie zjeść, najlepsze miejsca

Następny

Dodaj komentarz